Świetlica - dokumentyŚwietlica_aktualności_Plan zajeć świetlicyNasza_świetlica_

ROK SZKOLNY 2019/2020

GODZINY OTWARCIA BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

Propozycja  BEZPŁATNYCH KSIĄŻEK W INTERNECIE dla tych,
którzy chcą poczytać popularną  literaturę dziecięcą i młodzieżową.

Drodzy Uczniowie,

w chwili obecnej nie macie możliwości wypożyczenia książek w Bibliotece szkolnej ani też w Bibliotece Publicznej. Dlatego przeszukałam dla Was zasoby serwisu z darmowymi książkami: Wolnelektury.pl i wyszukałam lektury. Poniżej tytuły które możecie tam znaleźć.

Niektóre są w wersji do czytania online, inne w plikach: pdf, epub, mobi i mp3 (do słuchania).

JK

kliknij obrazek,  please :-)

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Łomiankach finalistami międzyszkolnego konkursu literacko-plastycznego.

Z przyjemnością informujemy,  że uczniowie naszej szkoły całkowicie zdominowali podium Międzyszkolnego Konkursu Literacko–plastycznego dla szkół podstawowych w Gminie Łomianki pod hasłem: "Co byłoby, gdyby …?" .

I miejsce uzyskała Aleksandra Wachulak
II miejsce uzyskała Izabela Osman
III miejsce zdobyły: Zofia Marchwińska oraz Oliwia Pychyńska.

Serdecznie gratulujemy! :-)

W czwartek, 6 lutego w Bibliotece Publicznej w Łomiankach odbyło się uroczyste wręczenie nagród.  Po części oficjalnej laureaci uczestniczyli w wydarzeniu multimedialnym „Julian Tuwim”, przygotowanym przez grupę - Kolor Kolektyw.  Organizatorem konkursu była biblioteka szkolna SP1 w Łomiankach.

VIKTOR

Drodzy Uczniowie, w bibliotece szkolnej można wypożyczyć czasopismo VIKTOR. W najnowszym numerze: motyw dobra i zła w literaturze, przykładowy arkusz egzaminu  ósmoklasisty z języka polskiego, a także dwa słowa o samorządzie szkolnym – dlaczego warto się angażować oraz o cennych doświadczeniach pracy wolontariusza. A także quiz dla tych z Was, którzy chcieliby zająć się aktorstwem.

NOWOŚCI

Drodzy Uczniowie, noworoczne uzupełnienie Waszych ulubionych serii wydawniczych: Magicznego drzewa, Detektywistycznego Biuro Lassego i Mai, Zwiadowców oraz Nelly Rapp. Pamiętacie serię „ Wojny Dorosłych – Historie Dzieci” wydawnictwa Literatura i Muzeum Powstania Warszawskiego. Tym razem zapraszam do Biblioteki szkolnej po poruszająca opowieść o Malali - odważnej dziewczynce, która za walkę o prawa kobiet otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla (2014).
Wśród nowości z serii znajdziecie też „Zbuntowane słowa” J. Papuzińskiej o podziemnym obiegu książek w PRL, z reprintem oryginalnego komiksu dla dzieci z 1985 roku. Natomiast wraz z Kazią z opowieści „Wysiedleni” przeniesiemy się do czasów, gdy po II wojnie światowej granice Polski zostały zmienione, a wiele rodzin musi przeprowadzić się z terenów wschodnich na zachód, pod Wrocław. Kazia obserwuje zwyczaje i kulturę niemieckich sąsiadów i próbuje odnaleźć się w nowej przestrzeni kulturowej.

MOJA WŁASNA BAJKA

Do końca stycznia w Bibliotece szkolnej można obejrzeć wystawę książek nadesłanych przez uczniów naszej szkoły na konkurs „ Moja własna Bajka”.

JK

Spotkanie z Agnieszką Tyszką – autorką popularnej serii „Zosia z ulicy Kociej”.

W środę 27 listopada Bibliotekę Szkoły Podstawowej nr 2 (i Filię nr 2 Biblioteki Publicznej w Łomiankach) odwiedziła pani Agnieszka Tyszka.

Uczniowie klas trzecich mieli możliwość uczestniczyć w niezwykłym spotkaniu, bo któż z nas nie marzy, aby postać literacka mieszkała na sąsiedniej ulicy? A właśnie Zosia - bohaterka popularnej serii książek dla dzieci, przeprowadza się z Warszawy do Łomianek. I tu - chadzając ulicami naszego miasta - przeżywa niezwykle zabawne przygody. Uczniowie obecni na spotkaniu brali udział w literackich quizach i zagadkach dotyczących ciekawych miejsc z sąsiedztwa. Książka została przetłumaczona na kilka języków. Pani Agnieszka zaprezentowała uczestnikom spotkania obcojęzyczne wydania serii książek o Zosi z ulicy Kociej.

Spotkanie zorganizowano we współpracy z Biblioteką Publiczną w Łomiankach i Instytutem Książki w Warszawie.

Literatura anglojęzyczna w Bibliotece szkolnej

Z myślą o uczniach klas siódmych i ósmych Biblioteka szkolna zakupiła książki w języku angielskim. Są to pozycje popularnonaukowe z dziedziny biologii, geografii i sztuki, opowiadania powstałe na kanwie klasyków literatury, tj. „David Copperfield” C. Dickensa, „Pygmalion” G.B. Shawa, a także adaptacje filmowe.

Zapraszamy do lektury!

ADAŚ MICKIEWICZ – ŁOBUZ I MISTRZ

Czy biografia Adama Mickiewicza może zainteresować młodych ludzi? Oczywiście, że tak! Uczniowie klas czwartych i piątych, w ramach innowacji pedagogicznej z języka polskiego, uczestniczyli w spotkaniu z Jakubem Skworzem - pisarzem, autorem książki pt. „Adaś Mickiewicz – łobuz i mistrz”. Spotkanie autorskie odbyło się w Filii nr 2 Biblioteki Publicznej w Łomiankach, która mieści się w naszej szkole. Uczniowie wysłuchali fragmentów książki Jakuba Skworza czytanych przez samego autora, zadawali wiele pytań dotyczących życia i twórczości poety oraz bardzo chętnie uczestniczyli w konkursie wiedzy o życiu autora „Pana Tadeusza”. Spotkanie było inspirujące. Uczniowie jednogłośnie stwierdzili, że teraz z wielką przyjemnością będą czytali twórczość Adama Mickiewicza.

Urszula Polańska
Fot. JK.

...WIĘCEJ...

„Jak czytam, jak nie czytam – najpopularniejsza akcja czytelnicza w Polsce.

7 czerwca 2019 roku o godz. 10.00 ponad 400 tys. młodych osób z całej Polski (i nie tylko) czytało książki. Chcieli obalić stereotyp i pokazać, że lubią czytać. Przy okazji próbowali pobić ustanowiony dwa lata temu rekord 459 409 osób czytających w tym samym momencie.

Tak naprawdę rekord był pretekstem, a chodziło o to, by sobie poczytać. Bez przymusu, w miłych okolicznościach, we wspólnym gronie.
Biblioteki, szkoły, przedszkola i inne instytucje z całej Polski stworzyły największą akcję czytelniczą na niespotykaną dotąd skalę.

My dołożyliśmy do tego swoją cegiełkę:      ZOBACZ