Świetlica - dokumentyŚwietlica_aktualności_
Zajęcia rozwijające zainteresowaniaZajęcia z innowacji pedagogicznych

ROK SZKOLNY 2020/21

Zanieczyszczenia wód

W celu zobrazowania zanieczyszczeń wód, uczniowie wykonali dwa doświadczenia.

W pierwszym z nich do  naczynia z zanieczyszczoną wodą uczniowie  dolewali  wodę czystą.

Cel doświadczenia-  jaka ilość  wody musi być dostarczona, żeby woda mogła być uznana za czystą. Wyniki doświadczenia zaskoczyły nawet uczniów. Bardzo dużo… nawet kilkanaście razy więcej.

W drugim doświadczeniu uczniowie obserwowali, jak zanieczyszczenia wpływają na organizmy w niej żyjące.

Oto wyniki ich pracy.

Jakie to drzewo?

Drzewa odróżniamy na podstawie liści, korony, sylwetki czy też struktury pnia.

W ramach zajęć „ Ekologia na co dzień” uczniowie wykonali odbitki kory  różnych drzew, do których dokleili lub dorysowali owoce. Powstały w ten sposób kolaże w innej formie.

Czy rozpoznalibyście te drzewa, jeśli nie byłoby nazw?

Woda wokół nas

Czy zastanawialiście się kiedyś,  gdzie w przyrodzie występuje woda? Jakie jest jej znaczenie? Co by było, gdyby jej zabrakło? Jak dużo wody zużywa każdy z nas codziennie?

Na te pytania spróbują odpowiedzieć uczniowie uczęszczający na zajęcia z ekologii.

Dziś zajęliśmy się występowaniem wody w przyrodzie. Uczestnicy  wykonali prezentacje na temat wód powierzchniowych. Czy wiesz, że 97% wody na kuli ziemskiej to wody w morzach i oceanach. Tylko 3% stanowią wody słodkie, a najwięcej  występuje jej w lodowcach i lądolodach. A te niestety….topnieją. Zastanówcie się, co możemy zrobić, aby temu zapobiec?

Projekt „Eko-dom”

Uczniowie klas czwartych na zajęciach technicznych wykonali projekty eko-domów. Zastosowali różne  materiały, które kreatywnie wykorzystali . Przy okazji pracy nad projektem, uczniowie zapoznali się z terminem recykling.

B.Z

Dzień zwierząt

4 października obchodziliśmy Światowy Dzień Zwierząt. Jest to świetna okazja do przypomnienia nam ludziom, jak wiele gatunków jest zagrożonych a wkrótce zniknie bezpowrotnie. Nasi uczniowie pamiętali o tym dniu. Z okazji tego wydarzenia wykonali prace,  gdzie tematem przewodnim były zwierzęta.

B.Zaraś, B.Żukowska

Co nam daje las?

10 października obchodzony jest Dzień Drzewa. Był to świetny temat na zajęcia z ekologii.
Uczniowie klas czwartych i piątych  wykonali plakaty oraz mapy myśli przedstawiające funkcje lasu, a następnie je zaprezentowali. Tym samym zdobyli cenną wiedzę oraz ćwiczyli jedną z umiejętności kluczowych, czyli prezentację. Zaskakująca była wiedza i pomysłowość uczniów w realizacji tego zadania.

Czy znasz te drzewa?

Spacerując po parku czy lesie, idąc wzdłuż ulicy mijamy liczne drzewa.  Czy znamy ich nazwy?

Z tym tematem zmierzyli się uczestnicy zajęć „ Ekologia na co dzień”.  Uczniowie po zapoznaniu się z prezentacją przedstawiającą drzewa i krzewy występujące w Polsce, mieli za zadanie rozpoznać jak najwięcej gatunków na podstawie zdjęcia liści.

Czy było to łatwe zadanie?  Oceńcie sami….

A ile gatunków drzew wy znacie?

Wynalazki inspirowane przyrodą

Dziś na zajęciach z ekologii zajmowaliśmy się wynalazkami inspirowanymi przyrodą. Dowiedzieliśmy się, dlaczego inżynierowie tak chętnie podpatrują naturę. Wykorzystaliśmy materiały przygotowane przez Uniwersytet Dzieci oraz własne doświadczenia i obserwacje.

Uczniowie mieli za zadanie podać jak najwięcej przykładów przedmiotów używanych przez człowieka w życiu codziennym, które były inspirowane naturą.

Takich przedmiotów wokół nas jest wiele np. zapięcia rzepy (owoce łopianu), płetwy (błona pławna płazów) , wieżowce (termitiery), strój pływacki (skóra rekina) i wiele, wiele innych….

B. Żukowska

Zajęcia terenowe

W drugiej połowie września klasy czwarte uczestniczyły w zajęciach terenowych w Puszczy Kampinoskiej. Uczniowie prowadzili obserwacje przyrodnicze na jednej ze ścieżek dydaktycznych utworzonych w Kampinoskim Parku Narodowym. Trasa prowadziła przez jedną z wydm znajdujących się w parku obok zimowiska dla nietoperzy.

Zajęcia zostały zorganizowane dzięki współpracy z Fundacją KiM.

Uczniowie  bacznie obserwowali otoczenie, prowadzili dokumentację oraz zadawali liczne pytania pani przewodnik, która z wielką cierpliwością odpowiadała na nie.

Dzieci  wróciły do szkoły z dużą ilością wrażeń, zdjęć otaczającej przyrody i odpowiedzią na wiele nurtujących je pytań.

B.Żukowska

Archiwum EKOLOGIA rok szkolny 2019/20