Oddziały dwujęzyczne

W roku szkolnym 2017/2018 rozpoczęliśmy w naszej szkole nauczanie dwujęzyczne, powstała jedna klasa 7 o takim profilu z wykładowym językiem angielskim. Rekrutacja do oddziału dwujęzycznego polegała na wyłonieniu kandydatów spośród chętnych, którzy przystąpili do testu kompetencji językowych. Zainteresowanie nauczaniem dwujęzycznym jak zawsze było bardzo duże. Do klasy dwujęzycznej zakwalifikowani zostali uczniowie z najwyższą liczbą punktów.

W roku szkolnym 2018/2019 planowane jest otwarcie dwóch oddziałów dwujęzycznych.

Rekrutacja obejmować będzie ogół kandydatów chętnych do nauki w takiej klasie, przy czym pierwszeństwo mają uczniowie naszej szkoły.

Nauczanie dwujęzyczne- co to jest?

Nauczanie dwujęzyczne (bilingwalne) – CLIL ( Content and Language Integrated Learning) to

nowoczesna i innowacyjna forma nauczania języka obcego. Wywodzi się z języka angielskiego

i oznacza zintegrowane nauczanie przedmiotowo – językowe. CLIL polega na nauczaniu

poszczególnych przedmiotów zarówno w języku ojczystym ,jak i obcym oraz dążeniu do posługiwania się swobodnie w mowie i piśmie dwoma językami: językiem ojczystym i językiem obcym.

Jakie są cele nauczania dwujęzycznego w naszej szkole?

• zrealizowanie podstawy programowej kształcenia ogólnego w szkole podstawowej;
  • rozwój kompetencji językowych;
  • opanowanie słownictwa specjalistycznego i swobodne posługiwanie się językiem obcym;
  • przygotowanie uczniów do dalszego kształcenia w klasach dwujęzycznych w szkołach średnich;
  • osiąganie wysokich miejsc w konkursach przedmiotowych, potwierdzających kompetencje językowe;

W jaki sposób realizowane jest nauczanie dwujęzyczne w naszej szkole?

• zajęcia z języka angielskiego odbywają się w wymiarze 5 godzin tygodniowo z podziałem na poziomy zaawansowania;
  • poznajemy historię, literaturę, kulturę krajów anglojęzycznych;
  • wybrane treści programowe z czterech przedmiotów wykładane są w dwóch językach : języku angielskim i polskim (matematyka, chemia w klasie 7 , wiedza o społeczeństwie, edukacja dla bezpieczeństwa, matematyka, chemia w klasie 8. W roku szkolnym 2018/19 planowana jest również realizacja treści programowych z informatyki zarówno w klasie 7, jak i klasie 8;
  • stosujemy aktywizujące metody pracy i nowoczesne techniki nauczania;
  • korzystamy z dobrze wyposażonych w sprzęt multimedialny sal lekcyjnych, biblioteczki językowej, której systematycznie wzbogacamy zasoby;
  • wyjeżdżamy na obozy językowe Euroweek, spektakle teatralne w języku angielskim.

Plany na przyszłość ?

• organizacja wyjazdów turystycznych i edukacyjnych, podczas  których można posługiwać  się językiem angielskim;
  • organizacja imprez promujących język angielski i kulturę krajów anglojęzycznych;
  • rozszerzenie oferty językowej o dodatkowy przedmiot szkolny- informatyka;
  • otwarcie dwóch klas dwujęzycznych w klasie 7.

Rekrutacja do klasy dwujęzycznej- jakie są procedury?

Szczegółowe informacje na temat rekrutacji uczniów do oddziału dwujęzycznego wraz z harmonogramem czynności będą udostępnione na stronie szkoły.

Gość z Irlandii w klasach VII dwujęzycznych

11 marca nasi uczniowie klas VII dwujęzycznych spotkali się z  James’em Meriggan’em z Irlandii. Mieliśmy możliwość zweryfikowania swojej wiedzy na temat Dnia Świętego Patryka, obchodzonego tak hucznie w Irlandii. Rozmawialiśmy o różnicach między brytyjskim angielskim i irlandzkim oraz trudnościach wynikających z tych różnic.

I.S.

..ZDJĘCIA  ...Znalezione obrazy dla zapytania SPORT IKONA

Resuscytacja w języku angielskim na lekcjach EDB w klasie dwujęzycznej

Pierwsza pomoc w języku angielskim na lekcjach EDB w klasie dwujęzycznej

Wywiad ratowniczy według schematu zwanego SAMPLE

EuroWeek

W dniach 22-26 listopada uczniowie naszej szkoły wzięli udział w obozie szkoleniowym EuroWeek- Szkoła Liderów.

Zajęcia odbywały się w miejscowości Różanka, położonej w Kotlinie Kłodzkiej. W tym samym czasie w zajęciach brali udział  uczniowie z Kielc, Sokołowca i miejscowości Wielgie.

Uczniowie uczestniczyli w zajęciach prowadzonych w języku angielskim przez wolontariuszy z różnych części świata. Spotkaliśmy przedstawicieli Indonezji, Filipin, Kosowa, Mjanmy, Wietnamu, Meksyku, Kolumbii, Indii oraz  Łotwy. W czasie zajęć uczestniczy mieli nakręcić  film, prezentować tańce z różnych części świata,  przygotować TV-show, plakaty i audycję radiową. W każdym zadaniu uczniowie pracowali w grupach złożonych z uczniów różnych szkół. Oczywiście w języku angielskim.

Każdy z wolontariuszy wyświetlał prezentację o własnym kraju. Czasem towarzyszył temu szok kulturowy.

W czasie tych dni nawiązaliśmy wiele nowych znajomości, wykorzystywaliśmy język angielski do komunikacji, dowiedzieliśmy się jak wygląda praca wolontariusza, aktywnie pracowaliśmy w grupach wykazując się kreatywnością. Nauczyliśmy się umiejętności, które w przyszłości będą odgrywać znaczące role w poszukiwaniu pracy.

Po zakończeniu zajęć trudno było się rozstać. Chętnie wrócimy tam w przyszłym roku.

.. ZDJĘCIA  ...Znalezione obrazy dla zapytania SPORT IKONA

WIZYTA W BRITISH COUNCIL  Znalezione obrazy dla zapytania SPORT IKONA