ROK SZKOLNY 2019/2020

Czy może się coś palić i się nie spalić???

Na kolejnych zajęciach Klubu Młodego Odkrywcy uczniowie próbowali spalić chusteczkę higieniczną, ściereczkę kuchenną oraz sztuczne banknoty. Wszystko wcześniej namoczone w mieszaninie wody i denaturatu, a następnie zawieszone na własnoręcznie zrobionym stelażu… (niestety też w jednym przypadku doświadczył przemiany chemicznej 😊).

Staraliśmy się znaleźć odpowiedz na pytania: czy to była przemiana chemiczna, czy fizyczna?

No i jeszcze obejrzeliśmy nasze produkty po krystalizacji cukru i soli.

Detektyw

Kolejne zajęcia rozwijające zainteresowania z przyrody za nami. Uczniowie metodą badawczą poszukiwali skrobi w artykułach spożywczych. Swoje działania dokumentowali na karcie doświadczenia. Ćwiczyliśmy nie tylko zdobywanie wiedzy poprzez doświadczenia, ale również współpracę w grupie.  Uczniowie określali problem badawczy, hipotezę oraz na podstawie wyników zapisywali wnioski.

KLUB MŁODEGO PRZYRODNIKA

Za nami pierwsze zajęcia rozwijające zainteresowania z przyrody.

Ustaliliśmy zasady pracy, przypomnieliśmy sobie zasady bezpieczeństwa i rozpoczęliśmy pracę….

Zajęcia prowadzone są w dwóch grupach: we wtorki uczestniczą na zajęciach uczniowie klas VI, w piątki uczniowie klas VII.

Na pierwszych zajęciach przypomnieliśmy sobie budowę mikroskopu oraz zasady pracy z nim. Wykonywaliśmy preparaty świeże  oraz dokumentowaliśmy  nasze obserwacje.

Kultura krajów anglojęzycznych

Pod koniec września w kilku stanach USA obchodzony jest „Native American Day”. W związku z tym na ostatnich zajęciach z kultury krajów anglojęzycznych rozmawialiśmy o rdzennych mieszkańcach Ameryki.

Uczniowie poznali nazwy największych i najbardziej charakterystycznych plemion indiańskich, dowiedzieli się jak i z czego zbudować wigwam oraz tipi. Ponadto nauczyli się odczytywać indiańskie pismo obrazkowe, a nawet podjęli próbę napisania własnego opowiadania przy użyciu piktogramów.

Zajęcia prowadzone są w języku angielskim i odbywają się w każdą środę w godz.  13:50 – 14:35.

Klub Młodego Odkrywcy ciąg dalszy

Tym razem praktycznie wszystkie zespoły wykonywały krystalizację soli, lub cukru (w barwionej wodzie). Była też filtracja, i trochę mieszania.

Niestety mamy pierwsze straty w słoikach 😊 i rozlany różowy syrop cukrowy….cudownie pachnący watą cukrową….

Na efekty musimy poczekać… cały tydzień. Zobaczymy się czy się udało.

Pierwsze Zajęcia Rozwijające Zainteresowania dla klas siódmych się odbyły 😊

Co się zadziało?

• Po pierwsze nazywamy się: Klub Młodego Odkrywcy (KMO).
  • Po drugie jesteśmy już klubem zarejestrowanym w bazie klubów Centrum Nauki Kopernik.
  • Po trzecie określiliśmy twarde zasady pracy na zajęciach!!!
  • Po czwarte przeszliśmy do pracy – na początek podstawowe techniki laboratoryjne: odmierzanie, ważenie, mieszanie i sączenie oraz ogrzewanie.

cdn….

Kamila Jagieło