Świetlica - dokumentyŚwietlica_aktualności_
Zajęcia rozwijające zainteresowaniaZajęcia z innowacji pedagogicznych

INTEGRACJA SENSORYCZNA

Joanna Sewińska

Integracja Sensoryczna to zdolność dziecka do odczuwania, rozumienia
i organizowania informacji dostarczanych przez zmysły z otoczenia oraz własnego organizmu. Pozwala porządkować, segregować i składać razem pojedyncze bodźce w pełne funkcje mózgu. Integracja sensoryczna wpływa na rozwój dziecka, zdolność nauki, samoocenę, rozwój emocjonalny i społeczny a postrzeganie zmysłowe stanowi podstawę tworzenia wizerunku rzeczywistości.

Dysfunkcje w obrębie funkcji sensorycznych mają bardzo negatywny wpływ na rozwój dziecka i skutkują występowaniem zaburzeń procesów integracji sensorycznej inaczej zwanymi zaburzeniami przetwarzania sensorycznego. Dotyczą one głównie układu przedsionkowego, propriocepcji, dotyku, słuchu, wzroku, węchu, smaku oraz zaburzeń w obrębie motoryki (dyspraksja, zaburzenia posturalne).

Zadaniem terapii integracji sensorycznej prowadzonej w naszej szkole jest dostarczenie dziecku podczas aktywności ruchowej odpowiedniej ilości bodźców sensorycznych
o odpowiedniej jakości, wywołujących poprawę przetwarzania sensorycznego.

Terapia integracji sensorycznej przeznaczona jest dla uczniów z orzeczeniami
o potrzebie kształcenia specjalnego i uczniów posiadających opinię z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w której znajdują się zalecenia do prowadzenia tego rodzaju zajęć.

Godziny pracy terapeuty integracji sensorycznej

Pon. - 11:30-15:30

Wt.   - 12:00-14:30

Śr.    - 12:00-15:15

Czw. - 12:00-15:15

MONIKA PĄCZKOWSKA:

Terapia pedagogiczna:

poniedziałek: 11.50 i 14.00
wtorek:  8.00, 11.50, 14.00
środa: 12.55, 14.00
czwartek: 8.55, 9.55, 12.55
piątek: 9.50 - 12.50

Zajęcia korekcyjno - kompensacyjne:

poniedziałek: 12.55
wtorek: 12.55
środa: 11.50
czwartek: 14.00
piątek: 12.55

LOGOPEDIA

MARIKA DAKOWSKA (s.115).

Poniedziałki            09:15 - 15:45

Wtorki                      09:50 - 15:40

Środy                       09:15 - 15:00

Czwartki                 12:10 - 15:45

Piątki                       11:30 - 15:45

Na początku roku szkolnego logopeda przeprowadza przesiewowe badanie mowy wśród uczniów z  grup zerówkowych i klas I. Ma ono na celu wyłonienie dzieci z nieprawidłowościami w rozwoju mowy. Wśród dzieci, które zostały zakwalifikowane do terapii zostaje wykonana diagnoza logopedyczna. Ćwiczenia odbywają się najczęściej w niewielkich grupach, jeden raz w tygodniu. Czas zajęć jest dostosowany do  potrzeb i możliwości uczniów.

Terapia logopedyczna ma na celu usunięcie nieprawidłowości w procesie porozumiewania się, m.in.: usprawnianie aparatu artykulacyjnego, usprawnianie funkcji oddechowo- fonacyjnych, usprawnianie czynności fizjologicznych w obrębie narządów mowy, wywołanie i utrwalanie prawidłowej artykulacji, wzbogacanie słownika czynnego i biernego, usprawnianie słuchu fonematycznego, budowanie sprawności narracyjnej, usprawnianie płynności mowy.

Uczniowie prowadzą zeszyty z zaleceniami do pracy w domu, dlatego zachęcamy Państwa do wspólnych ćwiczeń z dziećmi, gdyż tylko dzięki codziennej, systematycznej pracy w domu uzyskujemy pozytywne efekty terapii. W razie jakichkolwiek wątpliwości zapraszamy do kontaktu przez dziennik elektroniczny Librus.

Urszula Polańska – neurologopeda

„ Chodzi o to, aby język giętki, powiedział wszystko, co pomyśli głowa…” – mawiał Juliusz Słowacki. I taki też jest cel zajęć logopedycznych, chociaż nie o to dokładnie chodziło poecie. Dbamy o poprawną artykulację czyli piękną wymowę. Bo przecież jak nas słyszą, tak nas widzą. Sposób mówienia jest naszą wizytówką i powinniśmy wiedzieć o tym od najmłodszych lat.

GODZINY URZĘDOWANIA:

Poniedziałek   11.30 -12.15