„Granicą praw i wolności człowieka są prawa i wolności innych…
nasze prawa kończą się tam, gdzie zaczynają się prawa innych.”

W naszej szkole z inicjatywy samorządu szkolnego w głosowaniu równym, tajnym, bezpośrednim i powszechnym uczniowie wybrali nauczyciela, który pełni funkcję rzecznika praw ucznia. Osoba, którą uczniowie obdarzyli zaufaniem jest p. Monika Ogrodnik.

Rzecznik praw ucznia to nauczyciel, którego rola polega na dbaniu o przestrzeganie praw i obowiązków ucznia, rozwiązywaniu konfliktów na płaszczyźnie uczeń – nauczyciel oraz uczeń – uczeń.

Rolą rzecznika jest:

• propagowanie praw ucznia i dziecka;
  • informowanie uczniów o przysługujących im prawach i sposobie ich dochodzenia;
  • reprezentowanie interesów uczniów na posiedzeniach rady pedagogicznej;
  • mediacja między stronami konfliktu;
  • podejmowanie współpracy z samorządem uczniowskim, wychowawcami, dyrektorem szkoły w przypadku wystąpienia sporu;
  • interwencja w razie naruszenia podstawowych praw ucznia i udzielenie pomocy zgodnie z ustalonym trybem postępowania.

Podstawowe obowiązki rzecznika to:

• znajomość prawa oświatowego;
  • znajomość statutu szkoły, wso, regulaminu samorządu uczniowskiego oraz konwencji praw dziecka;
  • zajmowanie się przypadkami naruszania praw ucznia w szkole;
  • upowszechnianie znajomości praw ucznia w szkol;
  • popularyzacja prawa uczniów również wśród nauczycieli;
  • reprezentowanie ucznia w przypadku złamania jego praw.

Rzecznik praw ucznia przy wykonywaniu swoich zadań kieruje się:

• zasadą dobra ucznia – wszystkie działania podejmuje w najlepiej rozumianym interesie ucznia;
  • zasadą równości – troszczy się o ochronę praw i dobro każdego ucznia;
  • zasadą poszanowania praw i odpowiedzialności obojga rodziców – szanuje autonomię rodziny i ingeruje tylko w szczególnie uzasadnionych przypadkach.