Co ma więcej witaminy C ?

Uczniowie podczas zajęć KMO badali próbki różnych soków zawierających witaminę C. Były to świeżo wyciskane soki z cytrusów: grejpfruta, pomarańcza, cytryny i limonki, soki przygotowane z zagęszczonego soku owocowego oraz musująca witamina C. Przygotowali roztwór kleiku skrobiowego i dodawali do każdej z wybranych próbek. Następnie wkraplali pipetą jodynę obserwując zmiany. Im więcej jodyny należało dodać aby pojawiło się granatowe zabarwienie, tym więcej witaminy C zawierała próbka soku. Wyniki dla niektórych z nich były zaskakujące. Załączam krótki filmik z jednego z etapów.

                                                                                                                      Opiekunka KMO                                                                                                                       Kamila Jagieło