Dzień liczby π

14 marca obchodzone jest święto liczby π. Data została wybrana z uwagi na skojarzenie z pierwszymi cyframi rozwinięcia dziesiętnego liczby, czyli 3,14.

Odniesienia do liczby Pi znajdziemy w Starym Testamencie, a jej wartość jest wpisana chociażby w proporcje piramidy Cheopsa.

Symbol liczby Pi wprowadził do zapisu  w 1706 roku William Jones, natomiast rozpropagował go nieco później  Leonard Euler.

Aktualny rekord dokładności zapisu liczby Pi to ponad 22 biliony cyfr po przecinku.

Z liczbą Pi spotkamy się między innymi licząc długość okręgu, czy pole koła, a także pole powierzchni i objętość brył obrotowych.

Uczniowie naszej szkoły z okazji Dnia Liczby Pi przygotowali prezentacje zawierające ciekawostki dotyczące liczby π oraz plakaty zawierające słowa z głoskami pi występującymi obok siebie zastąpione symbolem π.

Okazuje się że liczbę π można też zagrać, czego również podjęli się nasi uczniowie.

Dziękujemy wszystkim uczniom za udział w święcie liczby Pi.

D.M.