Konkurs „Portret Matematyka”

Na przełomie lutego i marca 2024 roku przeprowadzono szkolny etap ogólnopolskiego konkursu plastycznego pt. „ PORTRET MATEMATYKA” organizowanego przez wydawnictwo GWO z Gdańska. Celem konkursu było zainteresowanie uczniów historią matematyki. Zgodnie z regulaminem wydawnictwa GWO należało wykonać dowolną techniką portret słynnego matematyka lub innego uczonego, który zajmował się tą dziedziną nauki. Ponadto w ramach naszej szkoły ustalono, iż każdy uczeń , który weźmie udział w konkursie i przygotuje pracę zgodnie z wymaganiami konkursu oraz przygotuje krótką notatkę o portretowanym matematyku – otrzyma bardzo dobrą ocenę cząstkową z matematyki i plastyki.
W terminie złożono 31 prac, które wysłano do wydawnictwa GWO w Gdańsku, oczekując na rozstrzygnięcie konkursowe. Doceniając włożoną pracę, uznając różnorodność interpretacji, oraz pomysłowość postanowiono wyróżnić laureatów szkolnego etapu konkursu „PORTRET MATEMATYKA”. W ocenie prac uwzględniono następujące kryteria:
a) estetyka pracy,
b) ciekawe ujęcie bohatera portretu,
c) nieszablonowy pomysł na realizację portretu,
d) uwzględnienie w portrecie elementów związanych z dziedziną matematyki, którą dany uczony się zajmował,
e) trudność realizacji pomysłu oraz wykorzystanych technik plastycznych.

K.Ś.