„Łomianki dla odkrywców” – fotorelacja ze spotkania autorskiego.

W dniach 9-10 października w naszej szkole odbyły się spotkania z Panią Małgorzatą Kozińską-Rychner – autorką książki, pt. „Łomianki dla odkrywców”. W wydarzeniach wzięli udział uczniowie grup 0a, 0b oraz klas 1-4.

Uczniowie z zaciekawieniem pytali, skąd pochodzą symbole ukryte w herbie Łomianek, jaka jest etymologia nazwy miejscowości, co niegdyś znajdowało się w miejscu obecnego parku z kolorowym pisakiem, mieszczącego się przy ul. Fabrycznej. Zdziwienie na twarzach dzieci wywołała informacja, że kiedyś na terenach Łomianek znajdowała się starożytna huta żelaza. Najwięcej emocji wzbudził temat dawnej linii kolejowej biegnącej przez Łomianki.

Obecna na spotkaniu Pani Dyrektor Małgorzata Pelczarska z uznaniem słuchała, jak uczniowie odpowiadają na pytania Autorki dotyczące patronki naszej szkoły – Pani Ireny Szewińskiej, której pamięci poświęcone są akapity ostatniego rozdziału książki.

Spotkanie autorskie miało charakter interaktywny. Uczestnicy wraz z Autorką odnajdywali na mapach dawne i historyczne obiekty oraz brali udział w quizach wiedzy o naszym mieście.

Po spotkaniu samodzielnie zapoznawali się z zakupionymi książkami pełnymi ciekawych i kolorowych map oraz rysunków ilustrujących, m.in. dawne życie na łomiankowskiej ziemi,  funkcjonowanie huty żelaza, przykłady infrastruktury osadnictwa polskiego i niemieckiego.

Dziękuję wszystkim wychowawcom grup 0a, 0b, klas 1-3 oraz nauczycielom języka polskiego uczącym w klasach 4a, 4b, 4c za przygotowanie uczniów do spotkania autorskiego oraz współorganizację projektu związanego z poznawaniem naszej małej ojczyzny oraz promowaniem wiedzy o historii Łomianek.

J.K.
nauczyciel bibliotekarz