Szczepienia przeciw COVID-19 osób w wieku 12-18lat

Szczepienia osób w wieku 12-18 lat

O szczepionce

Minister Zdrowia informuje, że szczepienia przeciw COVID-19 w Narodowym Programie Szczepień u osób małoletnich w wieku 12-18 lat są wykonywane przy użyciu szczepionek w schemacie dwudawkowym:

 • Comirnaty (Pfizer-BioN-Tech) przy zachowaniu rekomendowanego odstępu 21 dni między dawkami;
 • Spikevax (Moderna) przy zachowaniu rekomendowanego odstępu 28 dni między dawkami. Ochrona pojawia się po 14 dniach po zakończeniu zalecanego schematu szczepienia.

Powyższe jest zgodne z Charakterystyką Produktów Leczniczych

Po podaniu szczepionki mRNA mogą wystąpić działania niepożądane, najczęściej pod postacią: bólu lub obrzęku w miejscu wstrzyknięcia, zmęczenia, bólu głowy, bólu mięśni i dreszczy, bólu stawów, gorączki.

W celu uzyskania maksymalnej możliwej ochrony przed COVID-19, w tym choroby wywołanej przez wariant Delta wirusa SARS-CoV-2, ważne jest podanie dwóch dawek szczepionki, bez nieuzasadnionego wydłużania odstępów pomiędzy dawkami.

Obecnie w krajach Unii Europejskiej do obrotu dopuszczone są:

 1. dwie ​szczepionki mRNA :
  – ​szczepionka firmy Pfizer/BioNTech – „Comirnaty” (u osób w wieku 12–15 lat oraz ≥16 lat),
  – szczepionka firmy Moderna – „Spikevax” (u osób w wieku 12–15 lat oraz ≥16 lat , u osób w wieku ≥18 lat);
 2. dwie szczepionki wektorowe:
  – szczepionka firmy Astra Zeneka -„Vaxzevria” (u osób w wieku ≥18 lat),
  – szczepionka firmy Johnson&Johnson- „COVID-19Vaccine Janssen” (u osób w wieku ≥18 lat).

Szczepionki te chronią przed objawami COVID-19 wywołanymi przez koronawirusa SARS-CoV-2 oraz zmniejszają możliwość ciężkiego zachorowania i hospitalizacji z powodu tej choroby. Szczepienie obejmuje podanie 2 dawek domięśniowo, tylko szczepionka Janssen wymaga podania 1 dawki. W dużych badaniach klinicznych potwierdzono wysoką skuteczność kliniczną szczepionek w ochronie przed wystąpieniem objawów COVID-19, w tym obejmujących ciężki przebieg choroby z hospitalizacją. W badaniach tych brały udział również osoby z chorobami towarzyszącymi. W przypadku wystąpienia powikłań po podaniu pierwszej dawki szczepionki przeciwko COVID-19, podanie drugiej dawki szczepionki innego rodzaju (po szczepionce wektorowej następuje podanie szczepionki mRNA, po mRNA następuje podanie szczepionki wektorowej), należy przeprowadzić z zachowaniem odstępu przewidzianego w ChPL (Charakterystyce Produktu Leczniczego) tej szczepionki w odstępie co najmniej 28 dni.

O kwalifikacji osoby szczepionej do drugiej dawki innym preparatem niż został podany, decyduje lekarz w oparciu o odnotowany NOP oraz korzyści zdrowotne z zakończenia schematu szczepienia.

Nasza Szkoła proponuje wykonanie szczepienia zapobiegającego zachorowaniu na COVID-19 u dzieci, które ukończyły 12 rok życia (przynajmniej jeden dzień po dniu urodzin), w Punkcie Szczepień Przychodni StartMed przy ul. Partyzantów 23, bez koniecznej obecności Rodziców/Opiekunów dziecka, ale po wcześniejszym wypełnieniu przekazanego państwu „Kwestionariusza….” i podpisaniu zgody na wykonanie szczepienia.

Wypełnione „Kwestionariusze….” proszę przekazać do Gabinetu Medycznego w Przychodni StartMed, ul. Partyzantów 23 (na parterze przy portierni) do dnia 09.09.2021r.

Szczepienie będzie wykonane w dniach 16-17.09.2021r w godz. 9.00-14.00